Çifte Standart Olmamalı, Önce Bandırma!
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 20:37 Bu haber 13071 kez okundu
 
Çifte Standart Olmamalı, Önce Bandırma!
Gündem Haberi
Çifte Standart Olmamalı, Önce Bandırma!

Bandırma’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99.yıldönümü tören ve etkinlikleri kapsamında Bandırma Belediyesi’nin öncülüğü ve organizasyonuyla son yıllarda olduğu gibi,bu yılda 20-26 Eylül tarihleri arasında ‘Kitap Günleri’ etkinliği düzenlenecektir.
Bandırma Gazeteciler Cemiyeti olarak,kentimizin düşman işgalinden kurtuluş yıldönümlerinde ve kutlama tören ve etkinlikleri kapsamında Belediyemizin öncülüğü ve organizas-yonuyla, ‘Kitap Günleri’ etkinliğinin düzenleniyor olmasının,kentimizin kültür ve sanat yaşamının geliştirilip zenginleştirilmesi, kentimizin,kültür-sanat elçilerinin emek ve üretkenliklerinin teşvik edilip desteklenmesi, yerel,bölgesel,ulusal düzeyde tanıtımının sağlanması açısından önemlidir.Bu alanda,  bugüne kadar verilmiş tüm emekleri ve çabaları da anlamlı ve değerli buluyoruz.
Kentimizin yazar-çizerleri ve sanatçılarının, aynı zamanda, kentimizin, ruhu ve dili olduğuna inanıyoruz. Bu ruh ve dilin, her türlü kişisel yada politik kaygının, çıkarın ötesinde kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin yararına ve geleceğimize dönük olarak değerlendirilip, insanlarımızla kucaklaşmasının, bütünleşmesinin önemine inanıyoruz.
O nedenle, kentimizde kültür ve sanat elçilerinin, şu veya bu nedenle ayrımcı ve ötekileştirici anlayışlardan uzak bir anlayışla sahiplenilmesinin ve emeklerinin en iyi şekilde değerlendirilip, bu çeşit faaliyet ve etkinliklerde eserlerineve tanıtımlarına gerektiği gibi önem verilmesi vazgeçilmez bir sorumluluk olmalıdır.
Kentimiz kaynaklarının kültür-sanat faaliyetleri ve organizasyonlarında bu amaç ve hedef doğrultusunda kullanılmasının önemine dikkat çekiyor, popülist anlayış ve yöntemlerden uzak durulması, en azından bu konularda adil olunması ve davranılması gerektiğini düşünüyoruz.
Dikkat edilirse, kentimiz kültür-sanat yaşamı,tarihsel ve toplumsal açıdan hem kişiler hem de mesleki açıdan gazetecilik alanı ile dolaylı ya da dolaysız ilişki içinde olmuştur. Kentimizin birçok yazarı-çizeri, sanatçısı aynı zamanda gazeteci ya da köşe yazarı, çizeri, çalışanıdır. Bundan Cemiyet olarak onur ve gurur duyuyoruz. Ancak bu üretkenlik ve emeğin, yanlış ya da kötü kullanımından da doğal olarak rahatsızlığımızı da belirtmek istiyoruz. Bandırma basını, kentin kültür ve sanat yaşamına varlığı ve üretkenliği ile en dinamik, en önemsenmesi gereken mesleki alanıdır.
O nedenle,bu tür kentsel kültürel ve sanatsal etkinliklerde kentin yazar ve çizerleri, sanatçılarının ‘seçkinlik’, ‘ünlü’ veya ‘ünsüz’ gibi anlamsız sınıflandırmalara konu edilip, ikinci ve ya üçüncü sınıf insan muamelesi görmelerinin yakışıksız bir anlayışın ve davranışın ürünü olduğuna inanıyoruz. Bunun, aynı zamanda elitist bir anlayış ve yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.
Bu popülist ve elitist anlayış ve yaklaşımların,kentimiz kültür ve sanat yaşamına hiçbir katkısı bulunmadığı inancını taşıyoruz.
BANDIRMA GAZETECİLER CEMİYETİ YÖNETİM KURULU ADINA 
BAŞKAN KAAN BİNGÜL
Kaynak: Editör:
Etiketler: Çifte, Standart, Olmamalı,, Önce, Bandırma!,
Yorumlar
Haber Yazılımı