İhsan DURAK DÜRÜSTLÜK MÜ? DALKAVUKLUK MU?
Yazı Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 18:35 Bu yazı 440 kez okundu
 
DÜRÜSTLÜK MÜ? DALKAVUKLUK MU?
İhsan DURAK
iduraki@outlook.com
 
 
DÜRÜSTLÜK MÜ? DALKAVUKLUK MU?
 
Elin oğlu diyor ki;
”Dal kavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün getirdiği çıkardan daha fazla olursa, o ülke batar.” Montesquieu.
Değişen dünya, iklim, ekonomik koşulları ve insani gelişim insanı şaşırtacak şekilde biçimleniyor. Değişime ve yeniliği karşı durmak, yerinde saymaktır. Akan zamana yenik düşmektir. Alışılmışlıklar, alıştırılmışlıklarımızdan vazgeçmek insana zor gelir.İlkesi olmayanın ülkesi olmaz. İlke, ilk önce akla gelen, ilk önce uyulması gereken  davranışlarımızdır. Yedi onluk yaşı aşan bizler, savaş çocuklarının torunlarıyız. 5 oluk yaşları aşanlar barış  çocukları ve şimdilkiler de x,y,z kuşakları...Geçmişini bilmeyen, geleceğine sahip çıkamaz.  Gün bu gün. Gelecekte bir gün gelecek,  kendi koşullarını tüm insanlığa yaşatarak gelip geçecek.Ninem diyor ki;-” İş olmayınca aş olmaz...” İş emek ister, emek yemek ister, yemek olmayınca emekçi güçsüz takatsiz kalır. Yaptığı iş karın doyurmaz. Günümüzün gelir eşitsizliği, gelecek kaygılarıyla birlikte yarınlarımızı nasıl biçimlendirir bilinmez?Emeğin tüm yaşam alanlarındaki anlam ve önemi gün geçtikçe artmakta. Yeni iş ve istihdam alanlarını, işi bilenler yönetmez ise üretim ile tüketim arasındaki dengeler bozulur.Emek ve sermaye arasındaki  çatışmalar başlar. Dürüstlüğün anlam ve önemini kavrayamayan; günlük düşünen goygoycular, ala vere, dalavereciler, kumpasçılar, tuzakçılar türer. Ortalık güllük, gülistanlık naralarıyla, yakışıklı giysileriyle meydanları doldururlar. Onların tek başarıları, şakşakçılık, dalkavukluktur.Dalkavuk:-Kendisine çıkar ve yarar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı göstererek yaranmak isteyen kimse şaklaban...TDKDürüstlük:-Sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmayan, doğru, onurlu...TDK.310.syf.Günümüzde en ön sıraya geçen  küresel ısınma sonucu iklim değişimleri, insanlığın geleceğinin belirleyicisidir. Çevre dostu yaşam biçimleri ve gelişmiş sanayileşmenin önünde en büyük duvar olarak yer almaktadır. Tüm dünya ülkeleri ekolojik ve çevre sorunlarıyla boğuşmaktadır. 
Bu anlamda yeşillikleri yok olması, azalması, ülkelerin çölleşmesine yol açması kaçınılmazdır.
Küresel ısınma ve çevre sorunlarını çözümü için bilimin öncülüğünde, bilimsel çalışmaların desteklenmesinde büyük yarar vardır. Küresel güçler bu konuda ülkelerin bu sorunlarının çözülmesinde kendi yararlarına, ekonomik çıkarlarına uygu çözümler üretip pazarlayacaklardır.Bu konuda başarılı olan küresel aktörler bilim ve teknolojik gelişmelerin ışığında başarmışlardır.SÖZÜN ÖZÜ
“ADAMIN BİRİ MÜSLÜMAN MEZARLIĞINA 
ÖLÜ BİR KÖPEK GÖMER ..
Görenler onu, zamanın Kadısına şikayet ederler. Kadı adamı çağırır ve işin aslını sorar..
Adam;"DOĞRUDUR , öyle yaptım, çünkü köpeğin bana vasiyeti böyleydi, onun vasiyetini yerine getirdim." der.Kadı ; aklımızla alay mı ediyorsun efendi?" diye çıkışır..Adam;"Hayır efendim, aynı zamanda KADIYA DA 10.000 dirhem vermemi vasiyet etti." DER ..
Bunu duyan Kadı hemen;
"Rahmetli köpeğin ölümü bizi ziyâdesiyle üzdü." der..
İnsanlar, kadının değişen bu tavrına hayret ederler.
Kadı onlara der ki:"Bu durum sizi hayrete düşürmesin, bu köpeğin geçmişini araştırdım, Ashab-ı Kehf köpeği Kıtmir’in soyundan geldiğini keşfettim." der..”
Ne demiş Fatih Sultan Mehmet, 
"KADIYI SATIN ALDIĞIN GÜN ADALET ÖLÜR.
Adaleti öldürdüğün gün, devlet de ölür."
Adalet ve Düzen Tanrıçası Themis heykeli ile ilgili o güzel söz:"Adaletin gözleri adil olsun diye bağlıdır, namussuzlara göz yumsun diye değil... “
“Müstesnalar bu kaideyi bozmaz..”  anımsayalım. “- Berlinde Hakimler var!...” sözünü bir değirmenci,  zamanın Germen Kralına söyler.Özgürlüğün, eşitliğin,adaletin, dürüstlüğün , önünü kesmeye hizmet edenlere, bu değirmenin suyunu, ,rüzgarını, enerjisini kendi tarlasına, mekanlarına çevirme gayreti içinde olanlara da gerekli olacaktır. Dürüst, adil; ADALET * İ D U R A K İ *. 
Sözü eğirip bükerken, incitme bedeni. Toplumsal,kişisel ilerlemenin kökeninin öz sularıdır; doğruluk, dürüstlük, dosdoğruluk dinin, inancın temelidir. Bu temelin harcı İNSANIN VİCDANIDIR. İnsan vicdanla cüzdan arasına sıkışınca; ne yapacağını şaşırır. Sonun sonu akıl karışır.
Sağlık, esenlik içinde huzur ve güven içinde, güzel günlerde aklınıza hakim olunuz efendim...
 
Etiketler: DÜRÜSTLÜK, MÜ?, DALKAVUKLUK, MU?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı