İhsan DURAK KURUNTU, VURUNTU, SARSINTI
Yazı Detayı
05 Ağustos 2021 - Perşembe 18:02 Bu yazı 406 kez okundu
 
KURUNTU, VURUNTU, SARSINTI
İhsan DURAK
iduraki@outlook.com
 
 
KURUNTU, VURUNTU, SARSINTI
 
Yaşamımıza anlam katan değerler sistemine baktığımızda, karşımızda beklemediğimiz  davranış modelleri  görürüz. 
İnsan, yaratılış gereği sevgi ürünü bir varlıktır. Sevginin abidesi olarak dünyaya gelir. Kimimiz annemizin meleği,  bir diğerimiz babasının aslan parçası olarak  doğar.
Doğum günlerimiz, hepimiz için  anlamlı ve değerli günlerdir. Her yıl yeniden yaşadığımız bu güzel günler, ailemizde sevinç ve mutluluk kaynağı olarak yaşanır. Bu güzel günlerimizin anımsanması, kutlanması, iyi dilekler ve dualarla renklendirilerek yaşamak, yeni bir yaşla devam ettiğimiz yaşam.
 Zaman içinde bu özel ve güzel günler, anlamlarını yitirerek, ticarileşti, görkemli kutlama şölenleri düzenlenir oldu.
Sevgilisinin doğum gününü unutan  sevgili, ilk vuruntuyu yemiş olur, burukluklar başlar, hayaller suya düşer. Pırlantasız geçen günleri, yaşanmamış sayan sevgili, hüsnü kuruntular  yapmaya başlar.Kuruntu’nun farkına varan sevgilinin, sevgilisi yergili olmaya başlar. Artık kuruntular, vuruntulara dönüşmeye başlamıştır. Çünkü zaman, insanı yontar,  Bu yontular doğru zamanda , doğru yerde, doğru zamanda olursa; ortaya şaheser bir yontu çıkar. Rast gele vuruntular sonunda; ortaya dökülen kırıntılar, ayaklara, gözlere batmaya başlar.
Kırıntı serpintileri, sonucu; dünyaya melek olarak gelen güzel, gözlerden düşmeye, çirkinleşmeye, vahşileşmeler sonunda; bizim aslan parcası aldığı, kuruntular, ortaya serpilen kırıntıların keskin ve dikensi yapıları gereği, yaşadığı sarsıntılara dayanamaz. 
Hırlamaya, dişlerini göstermeye ve sonunda pençelerini konuşturanları günlük basın- yayın organlarında izliyor ve görüyoruz.
İnsan; doğup , büyüdüğü ortamın eseridir. Günümüz  insanının kendi içinde esen fırtınalara kimse engel olamaz. Her insan hayalleri kadar büyük yaşamak ister. Sonsuz istek ve dilekler insanları bir birinden uzaklaştırır.
Sonsuz istek ve dilekler, yaşadığımız Korana virüsü gibi insana bulaşmaya göre. Sevgi, sağlık ve neşe içinde kurulan tüm ocakları söndürür. İnsandaki iyilik, cömertlik, yiğitlik,  barış severlik, hoşgörü sınırlarını zorlar. Sonunda yaşananlar, toplumsal uzlaşmazlıklar, inatlaşmalar içinden  geçerek toplumun içten içe, çürümesine, her insanın kendi kabına çekilmesine neden olur. Kendi içine kapanan insanlar, kendi içlerindeki sosyal kültürel ve ekonomik sorunları çözemeyince; kendi kabına sığmaz, toplum içinde canlı bombalara dönüşme olasılıkları artar,
 Bu anlamda;  tüm dünyanın yaşadığı  salgından bana ne deme lüksümüz yok? Uluslar arası  siyasi bilimin bir düsturu, “Her ulus kendi kaderini kendi belirler”, her insan kendi kaderini kendi belirler. İnanan , inanmayan kendi bilir.  Herkes kendi başının çaresine bakacak.
 Musa Eroğlu üstadım, ne güzel seslendiriyor;
“Bana ne tozdan dumandan,/ Bana ne gamdan kederden,/ Hem aşağıdan / Hem yukarıdan /Yolun sonu görünüyor... “ diyerek bizlere bir iletisi var.
İşin özü; bir birimize, burun kıvırma,  kibirlenme, haset etme, kendimizi endam aynasında göstermeye, kuruntu, vuruntu, sarsıntılar yaratmaya hakkımız yok. Bir “Covit 19”dan küçüksün. Herifçioğlu dünyayı ayağa kaldırdı, önünde diz çöktürdü. Neyine güvenirsini ki, kendi içinde depremlar düzersiniz?
* İ D U R A K İ * sözü kısa kes, Aydın havası olsun. Kendi içimizde depreşen kötü bed duygularımızı bir başkası gelip içimizden söküp atmayacak. Yaradılışın bize yüklediği büyüme, onarım, başarma, güçlükleri alt etme etkilerini yok sayamayız.
Bu anlamda; Kendi kutup yıldızınızı aramak, bulmak ve onu parlatma hakkınız bakiii.
Seçtiğiniz yaşam sizi mutlu ediyor mu? Yoksa başkalarının hayatını yaşamaktan, başkalarının arzularını karşılamaya çalışmaktan yorulduğunuzu mu  hissediyor sunuz?
Kendiniz! Başınızı yukarı kaldırın, bakın, görün, kendi kutup yıldızınız bulun, aydınlatınız ve onu izleyiniz diyor erenler.
Sağlık, esenlik, içinde huzur dolu güzel günler sizin olsun.
 
Etiketler: KURUNTU,, VURUNTU,, SARSINTI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı