Valimiz Hasan ŞILDAK’ın YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
Haber
05 Mart 2021 - Cuma 20:23 Bu haber 911 kez okundu
 
Valimiz Hasan ŞILDAK’ın YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
Gündem Haberi
Valimiz Hasan ŞILDAK’ın  YEŞİLAY HAFTASI MESAJI

Valimiz Hasan ŞILDAK’ın 
YEŞİLAY HAFTASI MESAJI

İnsan için bu hayatta sahip olduğu ya da olabileceği en önemli değer sağlıktır. Sağlık kavramının önüne geçebilecek önemde başka bir değerin varlığından söz etmek mümkün değildir. 
Fakat insan sağlığına önemli derecede zarar veren bazı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler gelmektedir. Bu maddeler insan sağlığı üzerinde hem bedensel hem de ruhsal bir takım sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu etkenlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmek için her yıl 1-7 Mart Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. 
Bu hafta süresince devam eden etkinlikler ile gençler başta olmak üzere,bütün vatandaşlarımızın zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak durması ve zararlı alışkanlıkların terkedilmesi  için çeşitli aktiviteler yapılmaktadır.Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda çocuklar ve gençlerimiz başta olmak üzere, bütün bireylerin bu zararlı maddelere ulaşmasını önlemek toplumun ortak sorumluluğudur. Özellikle çocuk ve gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir.
Bilinçli ve sağlıklı bir nesil oluşturma yolunda,anne ve babalar çocuklarının nerede kimlerle gezdiklerini, ne yaptıklarını çok iyi takip etmelidir. Ufacık bir ihmal bile, telafisi mümkün olmayan neticeler doğurabilir. Bu güzel hayatı güzel bir şekilde yaşamak için, bağımlılık yapan her türlü zararlı maddelerden uzak durmalıyız.Çocuklar ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak için,onları doğaya, spora ve çeşitli sosyal etkinliklere yönlendirilmeliyiz.
Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddeler tam anlamıyla insan sağlığını altüst eder. Hatta sadece bize zarar vermekle kalmaz, ailemize, çevremize, milletimize zarar vermemize de sebep olur. Daha küçük yaşlarda özentiden kaynaklanan bağımlılıklar zamanla alışkanlık haline gelir ve terkedilmesi imkânsızlaşır. 
Valiliğimizce uyuşturucu kullanımı ile mücadele ve rehabilitasyonu ile ilgili olarak, “Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum” projesi başlatılmış olup, proje kapsamında bağımlılıktan kurtulma iradesi gösterip, Valiliğimize müracaat eden vatandaşlarımızın rehabilitasyonu yapılmaktadır.Tedavi sonrası bağımlılıktan kurtulan vatandaşlarımıza iş imkânı sağlanarak topluma kazandırılmaktadır. 
Bu vesileyle Yeşilay Haftası’nı kutluyor; tüm vatandaşlarımıza sigara, alkol ve madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.
Hasan ŞILDAK
Balıkesir Valisi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Valimiz, Hasan, ŞILDAK’ın, , YEŞİLAY, HAFTASI, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı