Çaygören Barajından 4,1 M3 Su Verilmesine Rağmen Sulamada Sıkıntı Yaşanıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Cuma Hutbesi
Cuma Hutbesi
Haber
05 Ağustos 2021 - Perşembe 18:31 Bu haber 9856 kez okundu
 
Çaygören Barajından 4,1 M3 Su Verilmesine Rağmen Sulamada Sıkıntı Yaşanıyor
Gündem Haberi
Çaygören Barajından 4,1 M3 Su Verilmesine Rağmen Sulamada Sıkıntı Yaşanıyor

Son yıllarda tarımla uğraşan çiftçilerimiz ve bölgede hayvancılığın artması ve onların beslenmesinde slajlık mısır ekim sahalarının artması sulama suyunda sıkıntıya sebep oluyor. Bölgede salatalık, salçalık domates ve biber ekimleri nin de son yıllarda artış göstermesi,  İçinde bulunduğumuz 2021 yılının son 3-4 haftasında ortalama sıcaklık 33-38 ve 42 derecelere varan mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklık derecelerde seyretmesinin de etkili olduğu sulama suyu sıkıntısı yaşanmasını tetiklemektedir. Sındırgı bölgesinde çok sayıda çiftçimiz son haftalarda tarımsal sulama aralığını hafta bir sularken,3-4 gün aralığına kadar çektikleri gözleniyor. Ayrıca bölgede slajlık mısır ekim sahalarının sulanmasında ihtiyaç duyulan su miktarı, bitki gelişimi ve sıcaklar nedeniyle buharlaşma ile birlikte Çaygören barajından alınan DSİ. Ana sulama kanlına verilen su miktarının 4.1 m3. Tam kapasite olmasına rağmen bölgede bazı uç noktalara ulaşmasında sıkıntı gözleniyor. Balıkesir  sulama birliği, bölgede yaşanan su sıkıntısına çözüm bulma çalışmaları yapıyor.
Haber merkezimizi arayan ve bizzat görüşmeye gelen çiftçilerimizin biraz daha sabırlı olmalarını, sulama sistemlerinde mutlaka damlama sulama sistemini tercih etmeleri gerekmektedir. Söz konusu sındırgı ovası sulama birliği sahasında yaklaşık 40 km.hatta sulama suyu hizmeti vermektedir. Aynı anda herkes sulama yaparsa, hizmet verilen sulama hattının sonuna su yetişmiyor. Özellikle ilçenin Eşmedere mahallesi sakinlerinden bazı mısır ekicileri “ Hayvanlarımızı beslemek için slajlık mısır ektik. Havalar sıcak gidiyor. Mısırlarımızı sulamak için acil suya ihtiyacımız var. Başvurmadık yerimiz kalmadı. Bizim sesimizi duysunlar. Çözüm bulsunlar. ”dediler.
BALIKESİR SULAMA BİRLİK BAŞKANI  NE DEDİ ?
Çaygören barajından alınan DSİ. Anasulama kanalının kapasitesi kadar su alıyoruz. Şu an 4,2 m3.suyu sulama hizmetine veriyoruz. Havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak gitmesi kullanılan suyun miktarı ve sulama sahalarının sulama aralığının sıklaşmasının da sebep olduğu bazı sıkıntıları yaşıyoruz. Gerekli çalışmalarımız sürüyor .”dedi.
İLÇE TARIM MÜDÜRÜ KEMAL HATIRNAZ NE DEDİ ?
1971 yılında Çay gören Barajı Ana sulama Kanalı yapımı tamamlanarak sulama sistemine dahil edilmiş. O yıllarda bölgemizde tarımsal ekim sahalarında bugünkü gibi Slajlık mısır, salatalık, salçalık biber domatesi gibi ürünlerin ekimi hemen hemen hiç yok gibi bir durumda idi. Son yıllarda bölgemizdeki hayvan yetiştiriciliği ve buna bağlı olarak beslenmeleri için slajlık mısır ekim sahaları artış yaptı. Bölgemizde salçalık domates, biber ve salatalık ekim sahaları son yıllarda gözle görünür şekilde artış gerçekleşti.Bu itibarla bölgemizde yaşanan mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklık artışları da dikkate alındığında tarımsal üretimde kullanılan su miktarı artmaktadır. Sındırgı Ovası Sulama Birliği yetkilileri gerekli planlamayı yaprak soruna çözüm bulunmasına yönelik çalışmalarını 7/24 sürdürüyorlar.
Kalıcı çözüm için İlçemizdeki tarımsal üretim için Basınçlı kapalı sitem hatlarının döşenmesi, Su kullanacak çiftçimizin kartlı sayaç sitemi projesine geçilmesi, Sulamada mutlaka damlama sulama sistemine geçilerek, tasarruflu su kullanılmasını öneriyorum .”dedi.
BALIKESİR SULAMA BİRLİK BAŞKANLIĞI SINDIRGI ŞUBE ŞEFİ ÜZEYİR ZEYBEK ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI.
Sındırgı Ovası arazilerinin sulanmasını sağlayan su kaynağı Çaygören barajı olan ve 1971 yılında işletmeye alınan ,bitki deseni genelde kuru tarıma ( Buğday, Tütün, Susam vb.) dayalı olan açık kanalet sistemi ovamızda mevcuttur.1995 li yıllardan itibaren sulu tarıma ( Salçalık domates, Biber, Salatalık vb.) geçiş olmaya başlamıştır. Özellikle son dönemlerde tarımda girdi maliyetlerinin artması ile birlikte Çiftçilerimizin su tüketimi daha fazla olan ve maliyeti düşük slajlık mısır, Yonca, ekimine ağırlık verilmesi nedeniyle sulama ana kanalının ve ova içersinde bulunan kanaletlerin kapasitelerinin yetersiz kalması nedeniyle bazı sıkıntıların yaşandığı gözlenmektedir. Ayrıca dünya genelinde meydana gelen küresel iklim değişiklikleri, mevsim normallerinin üzerinde meydana gelen sıcaklık artışları, bu kapsamda buharlaşma ile su kayıplarının daha fazla yaşanmasını tetiklemektedir. Günümüzde özellikle ilçemizde açık kanalet sistemleri ile su taşınarak sulama gerçekleştirildiğinden su kayıplarımız daha’ da artmaktadır. İlçemizde bitki desenlerinin her geçen gün değişmesi dikkate alındığında açık kanalet sisteminden vaz geçilerek bir an önce kapalı sulama sitemine geçilmesi gerekmektedir. Bu konuda halen çalışmaları sürdürülen kapalı sistem sulama işinin ihalesi yapıldı. Çalışmalar devam ediyor. Yaşadığımız sulamadaki sıkıntıların aşılması için kapalı sitem projesinin biran önce hayata geçirilmesini bekliyoruz ”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çaygören, Barajından, 4,1, M3, Su, Verilmesine, Rağmen, Sulamada, Sıkıntı, Yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı