Palandöken; "Fiyatların yükseltilmesi ile sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmez
Haber
13 Ocak 2022 - Perşembe 19:03 Bu haber 23979 kez okundu
 
Palandöken; "Fiyatların yükseltilmesi ile sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmez
Gündem Haberi
Palandöken;

TESK Başkanı Palandöken,Alkollü içkilere gelen yüksek miktardaki zamma dikkat çekerek kaçak içki yapımı nedeniyle hem ölümlerin artacağının hem de Devletin vergi kaybı yaşayacağını belirterek ÖTV zammının geri alınmasını istedi.Sigara ve alkolden alınan Özel Tüketim Vergisi ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi'ndeki  artışa paralel olarak  yükseldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu zammın kaçak içkiye yönelimi arttıracağını, dolayısıyla ölümlerde artış olabileceğine dikkat çekti. Palandöken,aynı zamanda bu zamlar nedeniyle devletin vergi kaybına uğrayacağını da belirtti. 
Palandöken açıklamasında
"Fiyatların yükseltilmesi ile sigara ve alkol kullanımının önüne geçilmez. Yapılan zamlar sadece kaçağı ve vergi kayıplarını artırır. Kaçağın artması aynı zamanda alkolden yaşanan ölümlerin daha da artacağına işarettir. 2021 yılında alkolden devletin 22 milyar lira, sigaradan ise 60 milyar lira üzerinde dolaylı vergi geliri var. Bu son ÖTV zamlarından sonra sınırlarımızdan kaçak sigara ve kaçak içki girişlerinde artışlar yaşanacaktır. Bu da bu toplanan vergilerin yüksek zamma rağmen toplanamayacağının göstergesi olacaktır dedi.
Bu fiyat artışları kaçak sigara ve alkol satışlarına yönelimi artıracağı için vergi kaybı da daha fazla olacaktır. Bununla birlikte alkolde de aynı şekilde metil alkolden elde edilen kaçak alkol yapımına yönelim artacaktır. Bu da kaçak alkolden ölümleri daha da yükseltecektir. Fiyat artışlarının özellikle bu ürün grubunda doğrudan kaçağa yönelimi artırdığı unutulmamalı. Enflasyon üzerinde sigara ve alkole yapılan bu orantısız zam artışından esnafın olumsuz etkilenmemesi, vatandaşın kaçağa yönelmemesi hem de devletimizin vergi kaybı yaşamaması için vazgeçilmeli. Çünkü dolaylı vergi gelirlerinde devletin alkolden 2-3 milyar, sigaradan ise 3-4 milyar olmak üzere ortalama 6-7 milyar lira yıllık kaybı var. En önemlisi zam ile alkol ve sigara satışlarının önüne geçilmez. Yapılması gereken halkımızın bilinçlendirilmesidir. Bunun için de alkol ve sigaranın zararları her platformda anlatılmalı."dedi.Konuya ilişkin İlçemizde ki Satıcılar da oldukça dertli bir paket sigaraya gelen 4 ile 6 liralık zam ve alkole gelen yüksek miktardaki zamlar sebebiyle işlerin durma noktasına geldiğinden yakınan işletmeler bizlerde Sayın Palandöken ile hem fikiriz arkası arkasına gelen zamlardan sonra işlerimiz durma noktasına geldi,her sene Yılbaşında zam geliyordu ama bu sefer gelen zam oranı oldukça fazla.Eskiden Zam gelir 1 hafta 10 güne kadar Vatandaş alışır ve yavaş yavaş yoluna girerdi fakat bu seferki zam gerçekten oldukça fazla.Bizler vergisini veren işletmeleriz her konuda denetleniyoruz son gelen zamlar ile birlikte neredeyse herkes Kimyager oldu,herkes kendi alkolünü ve sigarasını içer oldu bu konuda çözüm bekliyoruz dediler.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Palandöken;, "Fiyatların, yükseltilmesi, ile, sigara, ve, alkol, kullanımının, önüne, geçilmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı