Bugün - 18 Temmuz 2019 Perşembe
Balıkesir 26°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
BİK Resmi İlan
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

BGYC Yerel Basının Geleceğini Konuştu

BALIKESİR GAZETECİLER ve YAZARLAR CEMİYETİ 3 GÜNLÜK ETKİNLİK DÜZENLEDİGazetecilerin geleceği toplantısı ve Meslekte öne çıkanlara verilen ödül töreni 5-6-7 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yaşam Haberi - 11 Temmuz 2013 Perşembe - 20:41
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

BALIKESİR GAZETECİLER ve YAZARLAR CEMİYETİ 3 GÜNLÜK ETKİNLİK DÜZENLEDİ
Gazetecilerin geleceği toplantısı ve Meslekte öne çıkanlara verilen ödül töreni 5-6-7 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.Yapılan toplantı ve bir dizi ziyaret programlarında yer alan konuklar arasında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar,Tokat Gazeteciler Cemiyet Başkanı Kemal Özdilek , Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Aslan, Çorum Gazeteciler Cemiyet Başkanı Hacı Odabaş, AB. Danışmanı Gazeteci Zeynel Lüle, Basın İlan Kurumu Balıkesir Şube Müdürü Tahsin Şahin, BGYC. Başkanı ve Merhaba gazetesi sahibi Semra Aman Akyürek, Kamil Akyürek Sındırgı haber Gazetesi Sahibi A. HakanAtila,
Yoran Gazetesi
sahibi Erol Yoran yer aldılar. Gazetecilerin geleceğini ilgilendiren sunum, Resmi ilanların katkısı, Protokol ziyaretleri, Balıkesir VARAKA kağıt Fabrikasının Ziyareti, Bigadiç Belediye Başkanlığı ve Hisarköy Termal Tesislerinin ziyaretleri ve ödül törenleri sonunda müzik eğlencesi ile sona erdi.
BGYC YEREL BASININ GELECEĞİNİ KONUŞTU , “YEREL BASINI KORUMAZSAK ÇÜRÜRÜZ”
Balıkesir Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti tarafından Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda konuşan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, resmi ilanların sona ermesiyle meydana gelen sorunları dile getirirken önemli açıklamalarda bulundu. Avşar, “Yerel basını korumazsak çürürüz” dedi.Yerel basının demokrasi ve ülkenin geleceği adına önemli bir noktada bulunduğunu belirten Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Şakir, “Gazetelerin Geleceği” adlı sunumunda önemli örnekler verdi. Balıkesir Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Semra Aman Akyürek’in daveti üzerine Balıkesir’de yerel basın temsilcileriyle buluşan Prof. Dr. Zakir Avşar, resmi ilanların kaldırılmasıyla birlikte yerel basını bekleyen tehlikeleri anlattı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, yapılan toplantıda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar’e plaket takdim etti.
“BALIKESİR MİLLETİMİZİN SESİ OLMUŞTUR”Balıkesir’in tarihteki yerine değinerek konuşmasına başlayan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar, “Balıkesir çok önemli bir vilayet. Milli Mücadele deyince aklımıza ilk gelen şehirlerden birisi de Balıkesir’dir. Hasan Basri Çantay, Mustafa Kemal Samsun yollarındayken Mehmet Akif Ersoy’u alıp getirmiş. Zağnospaşa Camisinde bir vaaz verdirmiştir. Bu vaaz aslında Milli Mücadele’nin en önemli ateşleyicisidir. Bizim tarihimiz içerisinde Balıkesir’in yeri ayrıdır. Mehmet Akif buraya neden gelmiştir? Özgürlük için gelmiştir. Mehmet Akif Zağnospaşa Camisinde neler söylemiştir? Mehmet Akif o günkü statükonun tersine halkın dileğini, halkın yüreğini, istediklerini dile getirmiştir. O Zağnospaşa Camisinde vermiş olduğu vaaz yerel medya üzerinden bütün Anadolu’ya yayılmıştır. Anadolu’da farklı bir duygu ve heyecan yaratmıştır. Mustafa Kemal Paşa İstanbul’dan özel olarak Mehmet Akif’i Milli Mücadeleye katılması için davet etmiş ve getirmiştir. Milli Mücadele’ya Akif’in iştirakı o zamanki Anadolu Gazetelerinde, “Vatan Şairi, Büyük İslam Müteferriki Akif Bey de Milli Mücadeleye Katıldı” diye verilmiştir. Ve altında da Zağnospaşa Camisindeki muhteşem vaaza atıfta bulunarak verilmiştir. Bu yüzden Balıkesir çok önemli bir şehir. Balıkesir milletimizin sesinin temsilcisi olmuştur” şeklinde konuştu.
“BU BİR ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ”Prof. Dr. Zakir Avşar, “Gerçekleri her gün her an dile getirme ihtiyacımız var. Çünkü gerçekler her zaman tek tek hepimizin lehinedir. Gerçeği üstün tutacaksan yerel basının yaşaması lazım. Yerel basın olmazsa gerçeklerin üstü örtülür. Yerel basındaki herkes birer kahraman. Yerel basının da yaşaması lazım. Bunu bir çıkar mücadelesi olarak değil bir özgürlük mücadelesi olarak ifade etmek lazım. O ilanlardan alınan katma değerleri biz özgürlük olarak yaşıyoruz zaten. Bu mücadeleyi hep beraber verelim” şeklinde konuştu.
“YEREL BASIN DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR”Balıkesir’de Basın İlan Kurumu yetkilileri ve yerel basın temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar’ “Özgürlüğümüz, demokrasimiz, çoksesliliğimiz söz konusu. Yerel basın denildiğinde ilk aklımıza gelen özgürlüktür. Demokrasidir. Çok sesliliktir. Çok seslilik olmadan bir demokrasi düşünebilir miyiz? Bunun imkanı yok. O yüzden yerel basını güçlendirmemiz gerekiyor. Basın İlan Kurumu’nun kuruluş amacı zaten budur. Çok sesliliği muhafaza etmesidir. Türkiye’nin bir demokratik yıkıta uğraması neticesinde Basın İlan Kurumu inşa edilmiştir. Türkiye bir daha darbelerle karşı karşıya gelmesin diye kurulmuştur Basın İlan Kurumu. Türkiye’nin demokrasiyi içselleştirmesinin, darbelerle yüzyüze gelmemesinin çaresi olarak da yerel basının güçlü olması görülmüştür. Besleme basın değil. Kendi ayakları üzerinde kendi kaynaklarıyla ayakta duran halkı bilgilendiren, bilinçlendiren, eğiten, aydınlatan bir basın. Basın İlan Kurumu’nun kuruluşu da bunun içindir. Bugüne kadar da Basın İlan Kurumu hakikaten çok büyük başarılara imza atmıştır. Yerel basınımız güçlenmiştir. Bugüne kadar basın ilan kurumundan ilan alan bin 200’ün üzerinde kurum ve yayın kuruluşu var. Bu çok iyi birşeydir. Muazzam birçok seslilik var. Bunu azımsamamak lazım. Türkiye’de insanların söylemek istediği herşeyi söyleyebildiği bir iklim var demektir. Yerel basın bunun teminatıdır” ifadelerini kullandı.
“YEREL MEDYA BİZİM YÜZ AKIMIZ”Dekan Avşar, “Üzüntü ve endişe verici bir gelişme ile karşı karşıyayız. Yargı Reformu Paketi içerisinde Yerel Basının kaynaklarını sınırlayacak bir yaklaşım ortaya çıktı. Hukuk mühendisliği kalmadı. Hukuk Mühendisliği çok önemlidir. Kanun yapma teknikleri çok önemlidir. Ben uzun yıllar Başbakanlıkta bürokrat olarak çalıştım. Çalıştığımız süre içerisinde gerek kanun gerekse ikinci mevzuatlar düzenlenirken tüm tarafların görüşleri alınırdı. Buna titizlikle önem verilirdi. Ayrıca çıkacak olan mevzuatın her taraf üzerindeki etkisi tek tek tartışılıp ölçülüp biçilirdi. Kanunlar ya da mevzuat yapılırken niçin yapılır? Bir yenilik ve düzen getirebilmek için daha iyiye gitmek için yapılırdı. Kanunlar bizi mevcut olandan geriye götürecekse yapılmasında biz anlam var mı? Reform dediğimiz şey bazı sektörleri ortadan kaldırıyor ve yaşam hakkını elinden alıyorsa bu bir reform değildir. Bu bir yok etmedir. Buna reform değildir. Hele ki bu “Yargı Reformu” diye Adalet Bakanlığı’nın önünde görmüş olduğumuz bir çalışma ise eğer bu daha da vahimdir. Kıymetli Bakanımız ile bir dostluğumuz var. Kendisini çok sever ve sayarım. Kendisi özgürlüğe çok önem veren bir insandır. İnanıyorum ki bu konuyu anlayacaktır” ifadelerini kullandı.
“MEZUNLARIMIZ İŞSİZ Mİ KALACAK?”Yerel basının azalmasıyla istihdam sorununun da ortaya çıkacağını söyleyen Prof. Dr. Zakir Avşar, “Geçtiğimiz bütün İletişim Fakültelerinden mezun olan öğrenci sayısı yıl 8 bin 76. Bu kadar mezunu yerel basını da öldürürsek kim istihdam edecek? Kaldı ki şu anda 10 bine yakın yerel basında istihdam var. Bu çok önemli bir sayıdır. Biz ne yapacağız? Bu insanlara “Gidin kapının önünde durun” mu diyeceğiz? Öyle bir hakkımız var mı? O yüzden daha aklı başında hareket etmemiz, daha makul bir çizgi üzerinde durmamız gerekiyor. Biz aslında bunu tartışmak yerine yerel basını nasıl güçlendiririz tartışmalıydık. Bunu da düşünmek zorundayız” dedi. “15 Temmuz’un yıl dönümü geliyor. Türkiye’de demokrasinin saldırıya uğraması tehlikesinin şu çağda bile olduğu ama bunu püskürtme gücünün millette olması demektir.
Bu millet nasıl püskürttü peki bunu? Çok seslilikle püskürttü. Medya olmasaydı 15 Temmuz bu kadar rahatlıkla püskürtülebilir miydi? İnsanlar bu kadar rahatlıkla sokaklara çıkabilir miydi? Türk Medyası 15 Temmuz’da muazzam bir sınav vermiştir. Muazzam bir başarı göstermiştir. Kendini kanıtlamıştır. Demokrasinin, insan haklarının, özgürlüğün yanında olduğunu kanıtlamıştır. Şimdi bu kadar net bir şekilde tarafını belli eden Türk medyasına yönelik olarak bence daha güçlendirici faaliyetlerde bulunmamız lazım. Onun gücünü azaltıcı faaliyetlerin hiçbirimize zerre kadar faydası yoktur. Bundan bir netice çıkmaz. Bu bize zararlıdır. Ne kadar çok farklı ses çıkarsa birbirimizi o kadar anlama şansına sahip oluruz. Ama sesleri kısarsak ve tek sese döndürürsek birbirimizi anlamayız. Herkesin birbirine yalan söylediği bir dünyada nereye gidebiliriz?“Yerel basında herkes içindekini rahatlıkla ifade eder. Demokrasi de işte tam da budur. Bunu ortadan kaldırmamız lazım. Daha da güçlendirmemiz lazım. Bunu da güçlendirmenin yolu bellidir. Yerel basının kaynaklarını kısmamalıyız” şeklinde konuştu.Prof. Dr. Avşar; “Ben bir dönem RTÜK üyeliği, RTÜK Başkan Vekilliği yaptım. O dönemde de yerel medyanın güçlendirilmesi için çalıştım. Yerel medyanın üzerindeki yükün azaltılması için çalıştım. O zaman da aynı şeyleri savundum şimdi de aynı şeyleri savunuyorum. Yerel medya bizim yüz akımızdır. Medarı iftiharımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımıza da söyledim. ‘Biz manşetlerle çarpışa çarpışa bugünlere geldik dediniz’ Siz manşetlerle çarpışa çarpışa geldiniz. Size ‘Muhtar bile olamaz’ manşeti atılırken sizin efsanenizi yerel basın yazıyordu dedim. ‘Haklısınız’ dedi. Yerel basın olmasaydı bugün Türkiye bu kadar özgür olabilir miydi?” ifadelerini kullandı.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU: Balıkesir Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti'nin düzenlediği Meslekte Öne Çıkanlar Ödül Töreninde mesleğinde başarıyı yakalayanlar ödüllerini aldı. Balıkesir’in Girişimcilik alanında kadın girişimci Sibel Karabıyık ödülün kendisi için büyük önem taşıdığını ifade ederek ‘küçücük açtığım dükkânda welmop dünyasının büyüyerek bugün ki hedeflere gelmesinin BGYC tarafından fark edilmesi beni çok memnun etti” dedi. Törende İhlas Haber Ajansı yılın haber ajansı seçilirken, toplamda 4 ödül birden verildi. İHA muhabirleri Hüseyin Tokmak en iyi fotoğraf, Ömer Kantarlıoğlu en iyi haber ve Murat Seyman da yerel medya ödülüne layık görüldü. Haber ajansı ödülünü İhlas Haber Ajansı Balıkesir Temsilcisi Bahadır Demirçeviren aldı. Yazar dalında pekçok dergi ve Merhaba Gazetesinde yazar olarak yer alan Prof. Dr. Fatih Satıl, Prof. Dr. Nilay Şahin’e ödülleri verilirken tanınmış gazeteci yazar Zeynel Lüle’ye mesleğe olan katkıları nedeni ile ödüllendirildi. Eğitime katkı dalında; İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir’de en uzun süreli radyo programcısı dalında; Tevfik Albayrak, Yerel medya dalında; Emrah Çakmak ve Murat Seyman ödüllendirildi. Törende Onur ödülleri de sahiplerini buldu. Türkiye’nin çeşitli illerinden katılım sağlayan bazı cemiyet başkanlarına onur ödülü verildi. İbrahim Aslan, Hacı Odabaş, Kemal Özdilek, Ulvi Akça,’nın yanısıra Balıkesir’de eğitimci-yazar Mustafa Kuvancı, Prof.Dr Abdullah Soykan ve emekli gazeteci Ahmet Aydemir'e onur ödülü sunuldu. Gecede Balıkesirli ses sanatçısı Ayhan Elden'in de sahne aldığı programda gazeteciler hep birlikte pasta kesti.
"ÖDÜLLER KOLAY ALINMIYOR MESLEĞİN ZORLUĞUNU BİLİYORUM” AK Parti Balıkesir Milletvekili, Mustafa Canbey “Değerli valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, cemiyet başkanlarımız, gazeteci arkadaşlarımız hepinizi saygıyla bende selamlıyorum. Bugün BGYC ‘nin programında olmaktan memnun olduğumu ifade etmek istiyorum. Bu bir ödül programı ve ödüller kolay alınmıyor. Ben de bir gazeteci olarak bir eserin nasıl üretildiğini, bir haberin nasıl yazıldığını, bir metnin nasıl oluşturulduğunu ya da bir kitabın nasıl yazıldığını bilen birisiyim. Çok ciddi emek gerektiriyor. Biz buna fikir işçiliği diyoruz. Gerçekten başarılı olan meslektaşlarımız bu ödülleri hak ediyorlar. Bugün kendilerine bu ödülleri veriyoruz. Bir kitabı yazmak yıllar alabiliyor. Fikir işçiliği zor bir iştir, kolay bir iş değildir. O yüzden ben meslektaşlarımın yaptığı her bir çalışmasını, her bir haberini çok kıymetli ve çok önemli olduğunu kesinlikle ifade etmek istiyorum. Gazetecilik inşallah önümüzdeki dönemde kendi değerlerini üreterek, kendi şartlarını üreterek ve kendi öz denetimini sağlayarak yoluna devam edecektir. Sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyduğumu belirtiyor ve iyi günler diliyorum" diye konuştu.
“EMEĞİNİZ BÜYÜK EMEĞİNİZİ TEBRİK EDİYORUM” AK Parti Milletvekili Belgin Uygur, “bugün bu ödüller vesilesi ile sizlerle birlikte olmaktan kendi adıma mutluyum. Bugün ödül alan almayan emekçi basın mensuplarının tümünü emekleri dolayısıyla tebrik ediyorum ve ödül alanlara da hayırlı olsun başarılarınız daim olsun diyorum” dedi.
ONURLU BİR MESLEĞİN İÇİNDESİNİZ Ak Parti Balıkesir Milletvekili Pembe Mutlu Aydemir “medyamızın kıymetli temsilleri öncelikle bende bir duayen gazetecinin Ahmet Aydemir’in kızıyım. Onun şahsında da gazetecilerin ne kadar büyük bir emekle yaşamlarını idame ettirdiklerinin farkındayım. Onurlu ve kıymetli bir meslek. Ödüller hepinize hayırlı olsun. Etik ilkelere bağlı ve gazeteciliği gerçek manada yapan ve bu programa emek verenleri kutluyorum” dedi.

 
Anahtar Kelimeler:SINDIRGI, haber, ,
Kaynak / EditörSH - Hakdan AtilaOkunma Sayısı: 1167
 
Diğer Yaşam Haberleri

En Çok Okunanlar
En Çok Yorumlananlar
Diğer Başlıklar

Büyükşehir Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı KORKMAZ Oldu
Bir Kilo Süt Bir Buçuk Kilo Yem Almalı
Solucan Gübresi Üretimine de Başladı.”
15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinliklerinde Buluşalım
Sındırgı Belediyesi Örnek Lavanta Bahçesinde Hasat Şenliği Gerçekleştirildi
GÜNSAN TURŞU FABRİKASI 9 MERKEZDE ALIMLAR BAŞLADI.
Geleneklerimizi Sürdürelim, Ekiplerimize Katkı Sağlayalım
Cuma Hutbesi
700 Sıcak Su Mağduru için Çalışmalar Başladı
BASIN İLAN KURUMU- Resmi İlanlar

E-Gazete ( SINDIRGI HABER )
Yazarlar
İhsan Durak
OTLARIN EN ARSIZI
Toprağın verim gücünü alıp göt...
Çetin Korkmaz
İNSANLAŞAN DÜNYA
Çevremize dikkatlice bakmasak bile, herkesi...
Ulusal Gazeteler
Hava Durumu ( Balıkesir )
Bugün
17°°C - 26°°C
Cuma
17°°C - 28°°C
Cumartesi
16°°C - 28°°C
Pazar
17°°C - 27°°C
Namaz Vakitleri ( Balıkesir )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0005:4813:2017:1520:4122:21

18 Temmuz 2019 Perşembe
Röportajlar
700 Sıcak Su Mağduru için Çalışmalar Başladı
700 SICAK SU MAĞDURUNA MÜJDE.Sındırgı ilçesinde Jeotermal sıcak sudan yararlanmak ve ısınma ihtiyaçlarını gidermek için 2015 yılında a...
»
Tarihte Bugün
1920 - Misak-ı Milli'nin TBMM'de kabulü.
2006 - Şiddetli sıcaklar.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Hepimiz ölümün nişanlısıyız?
(CENAP ŞEHABETTİN)
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
Galatasaray342095069
Medipol Başakşehir3419105067
Beşiktaş341987065
Trabzonspor341897063
Yeni Malatyaspor3413813047
Fenerbahçe34111310046
Antalyaspor3413615045
Atiker Konyaspor349178044
Alanyaspor3412814044
Sivasspor34101113041
Çaykur Rizespor3491411041
Kayserispor34101113041
MKE Ankaragücü3411716040
Kasımpaşa3411617039
Göztepe3411518038
Bursaspor3471611037
BB Erzurumspor3481115035
Akhisarspor346919027
Arşiv Arama
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel144 Kişi (% 77 )
  İdare Eder25 Kişi (% 13 )
  Biraz Kötü17 Kişi (% 9 )

Toplam 186 Kişi

Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
BİK Resmi İlan
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(31 Online) 0,06ms